Oct 6, 2006

ترکها به نبودِ آزادی بیان در هلند معترض اند

دانشجویان ِ ترک تبار دیروز در تظاهراتی در آمستردام دهان های خود را به نشانه ی اعتراض به نبودِ آزادیِ بیان در هلند چسب زدند. علت این تظاهرات حذفِ کاندیدایی ترک تبار بنام گوروز از فهرست نامزدهای انتخاباتی ِحزب دموکرات مسیحی هلند بود. گوروز مانند بسیاری از ملی گراهای ترک، از منکرانِ قتل عام ارمنی ها در سال 1915 توسط ترکهاست. بعد از آنکه اعتراضِ انجمن های ارمنی و دیگران نسبت به حضور گوروز در لیست نامزدهای نمایندگی برای حزب دموکرات مسیحی بالاگرفت و کار به رسانه ها کشیده شد، شورای حزب مذکور تصمیم گرفت این کاندیدای جنجال آفرین را از فهرست پیشنهادی خود برای انتخابات نوامبر حذف کند. حال ترکهای ملی گرای مقیم هلند معترض اند که چرا همتبارشان را تنها به خاطر بیان عقاید اش از تلاش برای حضور در مجلس باز داشته اند. (خبر به هلندی درTrouw)

پیشینه

واقعیت این است که در این دعوای تاریخی هر دوطرف از بیان برخی حقایق خودداری می کنند. ترکها در آن زمان از همکاری عده ای از ارمنی های مقیم ِ عثمانی با بیگانگان بهانه ای تراشیدند برای سرکوب و قوم کُشی ِ آنها. از طرفی ارمنی هایی که استقلال یا خودمختاری می خواستند، با ترکها وارد جنگ شده بودند. اما ترکها حتا به آنهایی که سر ِ جنگ نداشتند نیز رحم نکردند. در نتیجه بسیاری از ارمنی ها آواره ی کوه و بیابان شدند و هزاران تن از آنها نیز بدینگونه از پا درآمدند. خودِ ارمنی ها رقم قربانیان را تا یک و نیم میلیون نفر ذکر می کنند اما منابع مستقل نصف این رقم را نزدیک به واقعیت می دانند.

مراسم در تهران
در ایران هموطنان ارمنی همه ساله در 24 آوریل به یادِ این کشتار، تظاهراتی برگزار می کنند که در آن شعارهای تندی نیز علیه ترکیه می دهند. اما مهمترین کارکردِ این تظاهرات، اعلام حضور جامعه ی ارمنی ست. معمولن جلوی کلیسای سرکیس مقدس در ابتدای خیابان ویلا جمع می شوند و از طریق پل کریمخان به سمت دفتر سازمان ملل در خیابان قائم مقام می روند تا آنجا اسقف اعظم و یا نماینده ی ارمنیان در مجلس، بیانیه ای را بخواند. بدین طریق ارمنی ها یک بار در سال راه بندانی بزرگ درست می کنند که تهرانی ها یادشان نرود ارمنی هم هست و حق و حقوقی دارد.

یادم هست در مراسم سال 1381 داشتم برای مقدمات فیلمی درباره ی ارمنیان (که ساخته نشد) از این تظاهرات تصویربرداری می کردم، که مسئول برگزاری خبر آورد: چند تن از نمایندگان مجلس ِ اصلاحات در همدلی با ارمنیان، این جنایت ترکیه را محکوم کردند و وقوع نسل کشی را به رسمیت شناختند. هیچوقت فراموش نمی کنم که این حمایت ِ کوچک، چه شادی بزرگی در دل هموطنانِ ارمنی ایجاد کرد.

وب سایت 24 آوریل به فارسی

No comments: