Nov 11, 2006

Historic Portraits: Isfahan پرتره های قدیمی از اصفهان

Untitled. Photo: Mirza Mehdi Khan Chehreh-Nama © Parisa Damandan
عکاس: میرزا مهدی خان چهره نما

در ماهِ سپتامبر گذشته در موزه ی عکاسی آمستردام نمایشگاهی برپا بود از عکسهای قدیمیِ اصفهانی ها. این عکسها گزیده ای ست از مجموعه ای بزرگتر که دوره ای سی ساله را، از دهه ی بیست تا پنجاه میلادی، دربرمی گیرد. در آن زمان هنوز استفاده از نگاتیوهای شیشه ای در ایران رواج داشت و عکاسی پرتره بسیار معمول تر از گونه های دیگر عکاسی بود.

پریسا دمندان که خود عکاسی خوانده و اهل اصفهان است، شیشه های این عکس ها را در آتلیه های قدیمی پیدا کرد، سروسامانی به آنها داد و با حمایت چند موسسه ی هلندی برای نمایش آماده ساخت.


این مجموعه ی با ارزش، تصاویر جالب و متنوعی از آدمهای آن دوره بدست می دهد. اگرچه محیط زندگی و کار روزمره ی اشخاص را بندرت می بینیم، اما از طرز لباس پوشیدن و از حالت های بعضی عکسها می شود تمایل به گذر از زندگی سنتی به دوران مدرن را در این تصاویر دید. فرایندی که همچنان با آن درگیر هستیم. [ نمونه ی جدید]


Traditional sportsman with companions. Photo: Abolqasem Jala © Parisa Damandan عکاس: ابولقاسم جلا

Untitled. Photo: Gholamhossein Derakhshan 1952 © Parisa Damandan عکاس: غلامحسین درخشان

عکسهای دیگری از این مجموعه را (که از قابهای نمایشگاه عکسبرداری شده و کیفیت خوبی ندارند) در لینک زیر می توانید ببینید. پیشاپیش بگویم که یک نمونه ی لُختنگاری هم در بین این عکسها هست:

Portrait Photographs from Isfahan, 1920-1950

معرفی این مجموعه در سایت موزه عکاسی آمستردام به انگلیسی (در منوی این سایت اگر به گزینه ی Exhibitions ->Current بروید، نمایشگاه های جاری را هم می بینید):

Amsterdam’s photography museum Foam

توضیحات بیشتر به هلندی:

Foam Fotografiemuseum Amsterdam: portretfoto’s uit Isfahan

No comments: