Dec 13, 2006

تنسی تاکسیدو و چاملی، کارتونی به یادماندنی


هم سن و سالهای من مجموعه کارتونِ بامزه و جذابِ تنسی تاکسیدو و چاملی را که تا چندسال پس از انقلاب هم از تلویزیون ایران پخش می شد، بخاطر دارند. با ورود نسل جدیدی از کارتونها که بیشتر ژاپنی بودند، عمر این کارتون قدیمی آمریکایی نیز به سر رسید و دیگر پخش نشد، اما هیچ برنامه ی مشابهی جای آن را نگرفت. در گذر از کودکی به نوجوانی این انیمیشن آموزشی خیلی چیزها درباره ی پدیده های اطرافمان به ما یادمی داد و بطور ناخودآگاه، ما را به علوم تجربی علاقه مند می کرد.

این کارتون که در اواسط دهه ی شصت میلادی تولیدشده بود، دراصل Tennessee Tuxedo and His Tales یا حکایتهای تنسی تاکسیدو نام داشت. تنسی پنگوئنی کنجکاو بود که با حیوانات دیگر در یک باغ وحش زندگی می کرد و دلش می خواست از آنجا بزند بیرون و از همه چیز سردربیاورد تا آدم ( یا پنگوئن) موفقی باشد. به همین خاطر با دوست وفادار اما کم هوش و حواس اش چاملی Chumley که یک شیرماهی کودن بود، دست به تجربه ها و ماجراجویی های جورواجور می زد که دردسرهای پیش بینی نشده ای برایشان بوجود می آورد.


برای حل این مشکلات، تنسی و چاملی بی درنگ می رفتند پیش آقای ووپی که پیرمردی همه چیزدان بود و تخته سیاهی سه بعدی داشت که به کمک آن مفاهیم گوناگون را به روشنی و سادگی برای تنسی و چاملی تشریح می کرد. اغلب این تخته سیاه در کمدی پر از خرت و پرت نگهداری می شد و بیرون آوردن آن لحظه ای آشنا و پر سروصدا در هر داستان بود. آقای ووپی هر بار به بهانه ی موضوعی که تنسی با آن درگیر بود، شیوه ی کار دستگاه ها را ترسیم می کرد، سازوکار پدیده های فیزیکی و طبیعی را توضیح می داد یا ماجرایی تاریخی را بازمی گفت. طرحها و نقشه هایی که او روی تخته سیاه جادویی اش می کشید، بی درنگ جان می گرفتند و پدیده ی مورد بحث بصورت پویانمایی در ذهن تماشاگر کم سن و سال نقش می بست و حک می شد. خیلی وقتها نکته ای شبیه به فوت کوزه گری هم درکار بود که تنسی منتظر شنیدن آن نمی شد و همین ناآگاهی، مشکلات تازه ای برایش پیش می آورد.


چاملی هم با ندانم کاریهایش دردسرهایی درست می کرد و رییس باغ وحش (ستنلی) مدام از دست این دو شاکی می شد. شخصیت ماجراجوی تنسی و این قبیل درگیری ها، بستری دراماتیک و هیجان انگیز برای انتقال محتوای آموزشی بوجود می آورند. در یکی از قسمتهای این کارتون (در لینک گوگل ویدئو ببینید: Parachuting Pickle)، شخصیت خلافکار راکی مانانوف که از کارتون دیگری می آید نیز حضور دارد. هروقت این گنگستر ناراحت می خواست کسی را تهدید کند می گفت فلان کار را می کنی وگرنه راکی مانانوف برات ویلون می زنه! منظورش این بود که مسلسل کوچکی را که زیر بارانی اش پنهان کرده بود به صدا درمی آورد، و این کار را هم می کرد، چون اصلن با کسی شوخی نداشت، هرچه سر راهش بود مثل آبکش سوراخ سوراخ می کرد...


عجب دورانی بود، و چه شیرین بود همذات پنداری با این تنسی تاکسیدوی پرجنب و جوش و پرسودا که همیشه کار دست خودش می داد اما هیچوقت از رونمی رفت و می گفت: تنسی تاکسیدو هرگز شکست نمی خوره! کاش هنوز هم آقای ووپی بود و به پرسشهای ما پاسخ می داد...

در سایت گوگل ویدئو می توانید چند قسمت از این کارتون را ببینید و دانلود کنید: Tennessee Tuxedo at Google video

در یوتیوب هم چند قسمت از این کارتون هست: اینجا، اینجا و اینجا ببینید.

در این باره به انگلیسی

1 comment:

Saleh said...

چه یادآوری شیرینی ممنون