Mar 29, 2007

Deadly Paddo قارچ - ِاکس - مدارا - ترس؟

Gaelle Caroff, a 17 years old French girl, died last week in Amsterdam, after having used Magic Mushrooms. Under influence of the hallucinogenic drug, she made a suicide jump from a bridge next to Nemo building. Her parents are now accusing the Dutch government because of it's drug policy. Dutch Parliament is going to consider a possible limitation on Magic Mushrooms ( which is called Paddo's in Dutch).

حادثه

مجلسِ هلند قصد دارد عرضه ی قارچهای توهم زا را ممنوع یا محدود کند. انگیزه ی این اقدام حادثه ای ست که هفته ی پیش در آمستردام رخداد. یک دختر هفده ساله ی فرانسوی (تصویر) پس از مصرف قارچ توهم زا به گونه ای دچار هالوژیناسیون شد که خود را از ارتفاعی به پایین پرت کرد و جان سپرد. حال خانواده ی او دولت هلند را مسئول مرگِ دختر خود می دانند، چون معتقدند که او کسی نبوده که در حالت عادی فکر خودکشی به سرش بزند.

بعضی از انواع قارچهای توهم زا تأثیری عمیق و خطرناک بر حواس دارند، بخصوص بر مصرف کننده های جوان و توریست های ناوارد که اندازه و شیوه مصرف درست را نمی دانند. فروشندگان اینگونه مواد اجازه ندارند به افراد زیر هجده سال جنس بفروشند اما گویا زیاد توجهی به این موضوع نمی کنند. هشدارهای پیشگیرانه درباره ی خطرات و عوارض مصرفِ مواد توهم زا و مخدر باید همراه با جنس به مصرف کننده داده شود. فروشگاههای مجاز گاه راهنمایی هایی در این باره می کنند، اما نه همیشه و نه بطور کامل. این است که اورژانس و هتل ها ی آمستردام مرتب با آدمهای بدحالی سروکار پیدا می کنند که زیادی یا بد مصرف کرده اند. تا اینکه یک شب یکی از اینها می میرد و بازنگری آغاز می شود...


مدارا

کشور هلند به خاطر آزادی هایی که برای مصرفِ مواد مخدر سبک ایجاد کرده است، در دنیا شهرتی به هم زده و از این راه جهانگردان و پول زیادی را جذب می کند. اما بر خلاف آنچه تصور می شود اینطور نیست که در هلند هیچ حد و مرزی در کار نباشد یا کنترلی اعمال نشود. برای مثال مصرف قرصهای اکستزی در اغلب دیسکوها ممنوع است. یا گرَس و حشیش را باید در کافی شاپهای مخصوص و دارای مجوز کشید و نه در هر مکانی. حتا نوشیدن مشروب در خیابان جریمه ی سنگینی دارد.

تفاوت اصلی بین هلند و دیگر کشورها در این است که اینها از سی و چند سال پیش تلاش کرده اند بخشی از مسئله ی مواد مخدر را از حالت غیرقانونی و مخفی درآورند تا نظارت بیشتری بر چند و چون آن داشته باشند. فرانسه همواره یکی از منتقدان این سیاست هلند بوده است و هلندیها نیز همیشه با آمار و ارقام پاسخ آنها را داده اند: درصد معتادان در هلند از کشورهای همسایه کمتر است. در بلژیک نیز که همسایه ی جنوبی هلند است به تازگی زمزمه های ممنوعیت های تازه در خصوص انواعی از مواد مخدر سبک به گوش می رسد اما نزدیکی به هلند در عمل چنین اقداماتی را کم اثر می کند.


ترساندن

در ایران مصرف قرصهای روانگردان ( اِکس، اکستزی، اکستازی، XTC, Extasy ) بارها حادثه آفرین بوده است و به مرگ جوانان انجامیده است. با وجود برنامه های هشدار دهنده ای که با تأخیری چندین ساله از تلویزیون ایران پخش شده اند، هنوز ناآگاهی درباره ی مواد توهم زا بسیار است. چون هدف از ساخت این برنامه ها بیشتر ترساندن است تا آگاهسازی. به همین خاطر بخش مهمی از آگاهی های ضروری به مخاطب داده نمی شود.

.

برای نمونه هیچگاه درباره ی شیوه ی مصرفِ درستِ اینگونه مواد کلمه ای از رسانه های ایران بیان نمی شود. از این رو مصرفِ غلط گسترش می یابد و خیلی ها دچار عوارض خطرناکِ آن می شوند بی آنکه جرأت کنند از مرجع معتبری بپرسند چه مرگشان است. عده ای در مصرف اِکس یا دیگر مواد افراط می کنند بی آنکه بدانند مصرفِ زیاد تأثیر عکس دارد. برای مثال آنها نمی دانند که بدن انسان تنها در یک فاصله ی زمانی دو ماهه قادر است واکنش مطلوب را به اکستزی نشان دهد (سروتونینِ ازبین رفته باید فرصت جایگزینی داشته باشد.) در نتیجه آنقدر قرص می خورند تا جسم و مغزشان دچار اختلال بشود. شکی نیست که حتا مصرفِ درست نیز زیانبار است. اما آموزشِ شیوه ی درستِ مصرف در کنار دیگر هشدارها می تواند از خیلی حوادث ناگوار پیشگیری کند.

.

در هلند گذشته از آگاهسازی، امکان تست یا آزمایش قرصهای روانگردان وجود دارد. یکی از دلایلی که در ایران قرصهای محرک (اسپید) یا مواد دیگر را به جای اکستزی به خورد جوانها می دهند این است که نه آزمایشی در کار است نه آگاهیِ کافی. وقتی اسپید اثری متفاوت با اکستزی می گذارد شخص مصرف کننده قرصهای بیشتری می خورد و دچار عوارض آن می شود.

تجربه نشان داده است که پیشگیری و نظارت در یک فضای پر از محدودیت دشوارتر است تا در یک فضای باز. در هلند حوادثی ناگوار چون مرگِ این دختر فرانسوی بیشتر یک استثناء است و نه اتفاقی معمولی. اما همین حادثه به تنهایی باعث شده تا بازنگریهایی در نظارت بر فرایند توزیع صورت بگیرد و آگاه سازی بیش از پیش بهبود یابد. بدونِ اطلاع رسانی کامل و آزاد نمی شود اینگونه حوادثِ دلخراش را کاهش داد، فرقی نمی کند در ایران باشد یا در هلند.

1 comment:

saba said...

salam
az eenkeh ba site shoma ashna shodam khoshhalam
khob wa jaleb tuzih dadid.