Oct 7, 2008

گلشیفته همسر هلندی دیکاپریو را از میدان بدر کرد

گلشیفته فراهانی در نخستین نمایش فیلم مجموعه ی دروغها
به کارگردانی ریدلی اسکات، نیویورک، پنجم اکتبر 2008

Actress Golshifteh Farahani at the premiere of Body of Lies

Frederick P. Rose Theater, October 5, 2008 in New York

عکسهای دیگر More Photos


درحالی که این بازیگر جوان ایرانی در نیویورک و در کنار ستارگانی همچون راسل کرو و دی کاپریو، نگاه ها را به خود و به هنرش جلب می کرد، رسانه های هلند خبر دادند که صحنه های مربوط به یک بازیگر زن هلندی به نام کاریس فان هاوتن از فیلم «مجموعه ی دروغها» حذف شده است. او در این فیلم نقش همسر دیکاپریو را بازی کرده بود اما در مونتاژ نهایی نماهای او به کل حذف شده اند. برای همین او در مراسم فرش قرمز و اکران این فیلم نیز حضور نداشت و چه بسا دعوت نشده بود.


گلشیفته در «مجموعه دروغها» در نقش پرستار دیکاپریو (راجر) ظاهرمی شود و طی چند برخورد، رابطه ای احساسی بین آندو شکل می گیرد که راجر (دیکاپریو) را دلباخته ی عایشه (گلشیفته) می سازد. (تصویر زیر). روشن است که اینجا یک مثلث عشقی بوجود می آید، اما با حذف صحنه های همسر راجر (با بازی کاریس)، این مثلث بسیار کمرنگ تر می شود تا ریدلی اسکات بتواند بر کشمکشهای اصلی داستان پیرامون مأموریت راجر (گماشته ی سی آی ای) برای شکار یک عضو القاعده در اردن، متمرکز بماند و دروغهایی را برملا کند که نام فیلم به آن اشاره دارد. عنوان این فیلم را در رسانه های پارسی «پیکره ی دروغ ها» و «یک مشت دروغ» نیز ترجمه کرده اند.صحنه ی حذف شده از فیلم با حضور گلشیفته و دیکاپریو
Video: Interview with Golshifteh at the premiere

Love interest in Leonardo DiCaprio's new film fears exile from Iran


روایت ایرانی: محدودیت و مهاجرت

گلشیفته در تازه ترین مصاحبه ی ویدئویی اش در نیویورک (لینک زیر) با انگلیسی روان از زیبایی خاورمیانه و تبحر ریدلی اسکات یادمی کند. او در دیگر مصاحبه هایش (لینک دوم) خبر منعِ خروج اش از ایران در اواخر مردادماه گذشته و احضار به دادگاه را تأیید کرده و گفته است که جلوگیری از خروج او باعث شده تا امکانِ حضور در یک فیلم هالیوودی دیگر به نام «شاهزاده ی پارس» را از دست بدهد. گلشیفته همچنین گفته است فعلاً قصد ندارد به ایران بازگردد.


تجربه نشان داده که اینگونه مهاجرتها چهره های مردمی ما را از عامه ی دوستدارانشان جدا می کند و فراکنش سازنده ی فرهنگی اجتماعی میان مردم و آنها را از بین می برد. مهاجرتِ گلشیفته فراهانی یادآور غربت گزینیِ سوسن تسلیمی (تصویر روبرو) در دهه ی شصت است که به سوئد پناه برد و در آنجا فیلم هم ساخت. اما سینما و تآتر ایران از حضور درخشان و پرتوانِ او محروم شد. و چه بسیار نمونه های دیگر از این دست در هر صنف و مسلکی...

روایت هلندی: خونسردی و بوسه

اما بازگردیم به کاریس فان هاوتن. او نسبت به حذف نماهایش در «مجموعه ی دروغها» بسیار خونسردانه واکنش نشان داده و گفته است که خود نیز بر این گمان بوده که نقش او اضافی است! اکنون این ستاره ی هلندی و دوستدارانش بیش از هرچیز به نمایشِ بوسه ی او و همبازی اش تام کروز در فیلم «والکاری» دل خوش کرده اند. کاریس پیشتر با بازی در «کتاب سیاه» آخرین فیلم هلندیِ پال فرهوفن (کارگردانِ غریزه ی اصلی) به شهرت رسید و نقشهای کوچکی در فیلمهای هالیوودی بدست آورد. خبر زیر در یک روزنامه ی عامه پسند به خوانندگان مژده می دهد که صحنه ی عشقبازی کاریس با دیکاپریو در نسخه ی دی ویدیِ «مجموعه ی دروغها» حذف نخواهد شد و او بیهوده با دیکاپریو لب تو لب نشده است!


Carice van Houten zoende niet voor niets met Leonardo DiCaprio

2 comments:

no said...

Is it of any interest or significance that a Dutch whore wouldn't be able to appear on the screen?

And regarding to your text on Spinoza. He was a Jew and Portuguese and he never regarded himself as a Dutch. If you look at your history book you will see that after the barbarian murderer of de Wit brothers, he called Dutch people: Heartless barbarians!

Ramin Farahani رامین فراهانی said...

1-One of it's significances is your comment.

2-Spinoza left Judaism for the Rationalism. Portuguese or Dutch, he found more freedom of speech in Holland than in Portugal.

About hanging De Wit brothers, I am not familiar with it. Barbarian acts have been done by every nation, including Dutch. Thanks for reminding us the other side of Dutch history at that time.