May 1, 2009

Queen's day - Amsterdam روز ملکه

Koninginnedag 2009 - Amsterdam /Above: Utreschtsestraat
Below: Crossing Reguliersgracht and Prinsengracht

Below: Sarphatipark and around it.

Below: Churchilllaan

All Photos by Ramin Farahani

Koninginnedag 2009 Amsterdam, Part 2


Despite the car attack on the Dutch royal family in Apeldoorn, Queen's day celebrations kept on in other cities like Amsterdam. The driver (who is reprted dead now), ploughed into the parade, attempting to heat the Queen's bus, but missed it and left 6 dead and more injuries among the by-standers.


شاید در خبرها دیده باشید که دیروز خانواده ی سلطنتی هلند از یک سوءقصد جان سالم بدر بردند. در این حادثه خودرویی به سرعت صف تماشاگران را شکافت تا خود را به اتوبوس حامل ملکه ی هلند و فرزندان اش بکوبد، اما در اثر برخورد با دیوار مردم منحرف شد و در برابر ستونی متوقف گردید. به این ترتیب شش تن از مردم عادی جان خود را فدای ملکه کردند و عده ی بیشتری مجروح شدند. راننده ی خودرو که یک هلندی است پیش از آنکه در اثر ضربات وارده بمیرد به پلیس گفت که قصد جانِ خانواده ی سلطنتی را داشته است.


«روز ملکه» مهمترین جشن ملی هلند است و هرساله در زادروز ملکه (بئاتریکس) برگزار می شود. مردم به خصوص جوانان به این بهانه نارنجی-پوش می شوند و در خیابانها به جشن و پایکوبی می پردازند. عده ای هم بساط پهن می کنند تا خرت و پرت های اضافی خود را به بهای نازل بفروشند، بویژه بچه ها. در اینجا کمتر کسی از خرید کالای دست دوم شرمزده می شود.

از دیگر جذابیت های این روز پوشاک و بزک دوزکِ مردم است. برای همین از چند نفر با سرپوش های جالب عکس چهره گرفتم که به زودی در وبلاگ میگذارم. اینجا


رسم دیگر روز ملکه این است که هرساله شهری را برای بازدید ملکه و خاندانِ سلطنتی انتخاب می کنند و آنها در مسیر خود به میان مردم می روند تا از نزدیک با آنها خوش و بشی کنند. تدابیر امنیتی هم برقرار است، اما نه به آن شکلی که ما می شناسیم. حادثه ی دیروز در اَپلدورن اگر چه به بئاتریکس و همراهان اش آسیب نرساند، اما فاصله ای میان دربار هلند با مردم ایجاد کرد که تا مدتها برطرف نخواهد شد.


بحث های تلویزیونی را که تماشا می کردم کسی از انگیزه ی راننده ی خودروی مرگبار سخن نگفت. اما اعلام شد که او مردی سفیدپوست و هلندی الاصل بوده است تا حدس و گمان درباره ی تروریسم و مسلمانان سرنگیرد. از آنجا که هلند از مرفه ترین و آزادترین کشورهای جهان است و خاندان سلطنتی در امور دولت و مجلس دخالت آشکار ندارند، مخالفینِ سلطنت مشروطه در هلند در اقلیت هستند و تلاشی برای حذف سلطنت نمی کنند. خیلی از هلندیها بر این گمان اند که ارزش ملی و نمادین خاندان سلطنتی بیشتر از مخارجی است که ملکه و دربار به مالیات دهندگان تحمیل می کند. با این حال بعید نیست که سوءقصدکننده ی دیروز، به دلایلی مانند فشار اقتصادی دست به این کار زده باشد.

No comments: