Jan 25, 2010

حمایت کارگردانان غربی از تحریم جشنوارۀ فجر

Below a shortened translation of The Independent's article:
British directors lead boycott of Iran's cultural showpiece

متن زیر برگردان کوتاه شده‌ی مقاله ای از کاترین باتلر، دبیر سرویس خارجی روزنامه‌ی ایندیپندنت است.

کارگردانان بریتانیایی سردمدار تحریم مهمترین رویداد فرهنگی ایران

در اعتراض به سرکوبِ مخالفان، بزرگترین جشنواره‌ی فیلم جمهوری اسلامی با بی اعتنایی مواجه شده است.

آنچه ایران در مقابل کن، ونیز و برلین عرضه میدارد، ملغمه ای است از همه‌ی اینها. جشنواره‌ی ده روزه‌ی فجر در تهران برجسته ترین رویداد سینمایی و فرهنگی سالانه‌ی جمهوری اسلامی است. رویدادی پر طمطراق که فیلم، نمایش، شعر و ادبیات [و موسیقی و هنرهای تجسمی] را دربرمیگیرد. این دور از جشنواره که دوشنبه افتتاح میشود، قرار بود نخبگان هنری کشور را به سوی خود بکشد و میزبان ستاره های جهانی باشد.

اما کن لوچ و گارگردان تآتر بریتانیا، پیتر بروک، از جمله چهره های برجسته‌ی هنری غربی هستند که به رژیم اسلامی اعلام کرده اند در اعتراض به سرکوب خشونت بار مخالفان از شرکت در این جشنواره خودداری میکنند [...]

The film director Ken Loach, left, with Eric Cantona, the former Manchester United footballer, star of Looking for Eric, the film Loach withdrew from Tehran's Fajr festival

فیلم لوچ «در جستجوی اریک»، با بازی اریک کانتونا فوتبالیست پیشین، بنا بود در بخش بین المللی جشنواره به نمایش درآید، و پیتر بروک که پیشینه‌ی حضور هنری اش در ایران به دهه‌ی هفتاد میلادی برمیگردد، قرار بود نمایش «مفتش بزرگ» را روی صحنه ببرد، که اقتباسی است از فصلی از «برادران کارامازوفِ» داستایفسکی.

فیلمسازان دیگری هم از شرکت در جشنواره‌ی فجر انصراف داده اند: تئو آنجلوپولوس، کارگردان یونانیِ فیلمهای هنری که در فیلم «غبار زمان»ِ او نقشهای اصلی را ویلم دافو و برونو گانز برعهده دارند، و همینطور کارگردان فرانسوی، فیلپ لیوره، سازنده‌ی فیلم تجلیل شده‌ی «خوش آمدید» درباره‌ی مهاجران منتظر در کالی که در تلاشِ رسیدن به انگلستان هستند. الیا سلیمان، کارگردان فلسطینیِ برنده‌ی جایزه‌ی کن نیز به این اعتراض پیوسته است.

تحریم جشنواره‌ی فجر [از سوی هنرمندان خارجی] در اجابتِ درخواست هنرمندان ایرانی انجام میشود. در هفته های اخیر بیانه ای مشترک از سوی سینماگران، نمایشنامه نویسان و بازیگران ایرانی منتشر شد که از همتایان خارجی خود تقاضا میکرد از آمدن به تهران و احترام قائل شدن برای دولت محمود احمدی نژاد خودداری کنند. این بیانیه به منظور محافظت از کسانی که همچنان در ایران فعالند، بدون امضاء منتشر شد و در آن آمده بود: «حضور شما در جشنواره فجر امسال، نادیده گرفتن مبارزات حق‌طلبانۀ مردم مظلوم ایران خواهد بود.» شماری از چهره های شاخص سینمای ایران، از جمله عباس کیارستمی از پذیرشِ دعوت جشنواره برای حضور در هیئت داوری آن سر باززدند.

کن لوچ گفته است در شرایطی که بسیاری از دولتها «از جمله دولت ما» مرتکب نقض حقوق بشر میشوند خود را موظف می بیند که از درخواست هنرمندان ایرانی پشتیبانی کند.

او می افزاید: «پیش از هرچیز، این درخواست فیلمسازان ایرانی است که آدم را به فکر وامیدارد و باعث میشود از آنان حمایت کنی. رژیمهای سرکوبگر در جهان بسیارند و نمیتوان از هر بایکوت منفردی پیروی کرد. اما وقتی خود این مردم میگویند - اینجا نیایید چون بر کار رژیمی صحه میگذارید که مرتکب خشونت میشود - باید مکث کرد و به دقت اندیشید.» لوچ میگوید آنچه برای او موضوعیت دارد اتخاذِ غیرارادیِ موضعی ضد ایرانی و غرب گرایانه نیست «بلکه سرکوب مخالفان، و سرکوب خشونت بار است که همه دارند می بینند.»

تئو آنجلوپولوس میگوید که خروج فیلم اش از جشنواره‌ی فجر اعتراضی است به اتفاقاتی که جهان را نگران و بینماک ساخته است. او می افزاید: «آزادی بیان تنها شکل گفتمان با آینده‌ی یک ملت است».

فیلیپ لیوره به ایندیپندنت گفت: «اگر در این جشنواره حاضر میشدم، مانند این بود که بر حقانیت فرهنگی این رژیم گواهی داده باشم. رژیمی که فرهنگ را میکُشد و آزادیهای مردم خود را نابود میکند. جامعه‌ی هنرمندان ایرانی در رنج است. در کشوری که هنرمندان آن رنج میکشند، همه‌ی مردم رنج میبرند. ما این را میدانیم، همه میدانند.» [...]

نامه‌ی کن لوچ به رژیم ایران:

ما خواهان آنیم که فیلم خود «در جستجوری اریک» را از جشنواره‌ی فیلم تهران خارج کنیم. تشخیص ما این است که بسیاری از دولتها، از جمله دولت خود ما، مرتکب اقدامات تجاوزگرانه شده اند، قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته اند و رعایت حقوق بشر را نادیده گرفته اند. با این همه، فراخوانِ تحریم [جشنواره‌ی فجر] توسط سینماگران و هنرمندان ایرانی مطرح شده است تا اعتراضی باشد نسبت به برخورد خشونت آمیز با مخالفان رژیم و نقض مکرر حقوق بشر، که مستنداتِ نهادهای معتبر مانند عفو بین الملل آن را تأیید میکند. ما از این تحریم پشتیبانی میکنیم، همانگونه که از تحریم رویدادهای فرهنگی مورد حمایت دولت اسرائیل پشتیبانی میکنیم. بابت مشکلاتی که این تصمیم برای برگزارکنندگان جشنواره ایجاد میکند، متأسفیم.

1 comment:

شهرام صاحب الزمانی said...

سلام
شاداب و موفق باشید