Feb 4, 2010

لغو ممنوعیت تحصیلات اتمی ایرانیان در هلند

پیروزی دانشجویان ایرانی علیه دولت هلند

دادگاه منطقه‌ای لاهه روز چهارشنبه تصمیم دولت این کشور برای منع ایرانی‌تباران از تحصیل در رشته‌های هسته‌ای در هلند را تبعیض‌آمیز اعلام کرد.
اعلام این نظر دادگاه، بدین معنی است که دانشجویان ایرانی مقیم هلند در پیگرد قانونی خود علیه دولت هلند موفق شده‌اند.دادگاه لاهه اعلام کرد که این ممنوعیت که از سال ۲۰۰۸ میلادی به اجرا درآمده‌است با قانون پرهیز از تبعیض در هلند مغایرت دارد.

وزارت امور خارجه هلند در بیانیه‌ای اعلام کرده‌بود که دانشگاه‌ها و نهادهای پژوهشی این کشور مجاز نیستند در دوره‌هایی که دانشجویان در آن امکان فراگیری علوم هسته‌ای و موشکی دارند، دانشجوی ایرانی بپذیرند.

دولت هلند مبنای قانونی این تصمیم خود را «قطعنامه دسامبر ۲۰۰۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد» اعلام کرده‌بود.دادگاه منطقه‌ای لاهه روز گذشته اظهار داشت که «هیچ گونه توجیه بی‌طرفانه و معقول برای این تمایزگذاری‌ها بر اساس ملیت افراد وجود ندارد.

«تصمیم دادگاه لاهه نتیجه فعالیت گسترده گروهی از دانشجویان ایرانی‌تبار هلند و هم‌چنین یکی از پروفسورهای علوم هسته‌ای در این کشور است.
دولت هلند در سال ۲۰۰۸ همه شهروندان ایران را از ورود به تأسیسات هسته‌ای این کشور نیز منع کرده‌بود. این اقدامات در پی قطعنامه‌ای از سازمان ملل صورت گرفت که در آن از کشورهای عضو خواسته شده‌بود نسبت به آموزش رشته‌های حساس به ایرانیان از خود هشیاری و مراقبت نشان دهند. به گفته دادگاه لاهه این قطعنامه از کشورها خواسته بود تا مفاد آن را تا جایی که با قوانین محلی خود کشورها مغایرت ندارد اجرا کنند.

در پی تصمیم دولت هلند برای منع آموزش فیزیک هسته‌ای به ایرانیان، کمیته‌ای به نام کمیته دانشجویان ایرانی در هلند تشکیل شد که فعالیت‌هایی را برای لغو این قوانین انجام داد. این کمیته معتقد است که اطلاعات و تأسیسات حساس را باید به خوبی حفاظت کرد ولی منع یک گروه بر اساس ملیتشان از دسترسی به مواردی که دیگران حق آن را دارند تبعیض‌آمیز است.

1 comment:

Anonymous said...

salam , ramin jan , khaste nabashi harja hasty movafagh bashi , javid jalali hastam , khoshhal shodam post haye jadideto khoondam , shado salamat bashi bye