Jan 13, 2011

شاخص سوانح مرگبار ایران ایر: ۳۱۳ درصد بالاتر از میانگین جهانی


در سایت سوانح هوایی، شاخص سانحه برای شرکت های هواپیمایی عمده ی جهان طی ۲۵ سال گذشته، محاسبه شده است. فاکتورهای تعداد پرواز، تعداد سوانح و شمار کشته شدگان نسبت به شاخص میانگین جهانی سوانح هوایی سنجیده و درصدی حاصل شده است که پایین تر یا بالاتر از معیار جهانی ست (علامت منفی یعنی پرحادثه تر و مرگبارتر و مثبت یعنی کم حادثه تر و ایمن تر).


از ایران تنها نام ایران ایر آمده، که بعد از ماهان کم حادثه ترین شرکت هوایی کشور است. با این حال ایران ایر در خاورمیانه و آفریقا بیشترین سوانح مرگبار را داشته است. معلوم نیست آیا سوانح شرکت ایران ایرتور (زیرمجموعه ی ایران ایر با هواپیماهای روسی در ناوگان) به آمار ایران ایر اضافه شده است یا نه. اما روشن است که آمار حوادث شرکتهای هوایی پرحادثه ی ایرانی همچون آسمان، کاسپین و کیشایر در این فهرست وارد نشده اند. طبق نتایج آماری این وبسایت، ایران ایر با شاخص سانحه ی منفیِ سیصد و سیزده درصد، در مقیاس جهانی چهارمین شرکت هوایی پرحادثه و پرتلفات است، بعد از هواپیمایی کوبا، چین و پاکستان. درمقابل شرکت هوایی Southwest آمریکا با قریب به نوزده میلیون پرواز کم حادثه ترین هواپیمایی عمده ی دنیا طی بیست و پنج سال گذشته بوده است. در فهرست دیگری در این سایت نام شرکتهای هوایی بدونِ سانحه آمده است که طی ربع قرن گذشته تلفاتی نداده اند.


توضیح: من به شخصه بارها مسافر پروازهای ایران ایر (بخصوص خارجی) بوده ام و هدفم از معرفی این آمار به هیچ وجه نکوهش متخصصان فنی و خلبانان توانمند کشورمان نیست که با وجود کاستی های بسیار وظیفه ی دشوار خود را به خوبی انجام می دهند.

در پیوند با موضوع: فقدان مدیرت ریسک، عامل سقوط هواپیما در ارومیه

2 comments:

Anonymous said...

this site has not reference

Ramin said...

برخلاف نظر شما سایت مورد اشاره فهرست بلندبالایی از منابع خود را اعلام کرده است که در این لینک میبینید:
http://www.planecrashinfo.com/reference.htm